Screenshot 2021-01-09 at 11.59.35

Pandémia naštartovala nové aktivity OZ Francesco

MIŠO KRALOVIČ, december 2020

Uplynulý rok bol pre koronavírusovú pandémiu náročný pre všetkých. Osobitne však pre naše Občianske združenie Francesco, ktorého náplň práce spočíva v priamom kontakte s ľuďmi. Rómske deti z osady na okraji Plaveckého Štvrtka, ktorým sa venujeme, tak okrem iného prišli na dlhšie obdobie aj o jedno zo svojich voľnočasových centier a možnosti zmysluplného využívania poobednej časti dňa.

Ťažké okolnosti, za ktorých sme museli fungovať, neustále sa meniace informácie a podmienky nás nútili improvizovať, prispôsobovať sa. Preskúšalo to naše limity a učilo nás to vytrvať a nestratiť nádej. Pandemické obdobie trvajúce od jari sme v našom združení preklenuli viacerými zaujímavými aktivitami.

Kým to situácia umožňovala, venovali sme sa deckám priamo v našom stredisku s názvom Bunky tak, ako za bežného stavu, len s prísnymi hygienickými opatreniami. V stredisku sa konalo doučovanie, hry a aktivity, ktoré sú súčasťou nášho denného programu. Ostatné aktivity sme realizovali v rámci aktuálnych možností.

Po uzavretí strediska sme sa viac zamerali na sociálne siete a fungovanie prostredníctvom nich. V prvej vlne pandémie sme trochu oživili našu facebookovú stránku a vytvorili pre decká niekoľko príspevkov. Pár našich dobrovoľníkov sa pridalo poslaním video pozdravov nahratých v domácom prostredí.

Rovnako sme sa rozhodli nájsť si čas na obnovu vizuálu našej webovej stránky. Tá fungovala niekoľko rokov v jednoduchom prevedení so základnými informáciami. V súčasnosti sme v procese ukončovania jednotlivých detailov a dolaďovania celkového rozhrania. Spustiť by sme ju chceli začiatkom budúceho roka.

Ďalším spontánnym nápadom, ako ostať s deťmi v kontakte, bol vznik časopisu Bunky, ktorým sme im chceli ukázať, že na ne myslíme. Podieľalo sa na ňom viacero našich zamestnancov a dobrovoľníkov. Súčasťou prvého čísla bolo aj pribalené rúško. Dosiaľ vyšli tri čísla (v online podobe aj v tlačenej verzii) a chystáme štvrté.

Nezaháľali sme ani priamo v budove strediska a jej bezprostrednom okolí. Počas núteného zatvorenia strediska sa kolegovia pustili do rekonštrukcie podlahy v centrálnej miestnosti, v ktorej sa koná doučovanie aj hrové aktivity, je tam najväčší pohyb a podlaha najviac namáhaná.

Ako dôležitú súčasť našich aktivít vnímame spoluprácu so základnou školou, ktorej žiaci sú aj návštevníkmi nášho strediska. Vzdelanie detí patrí medzi priority, takže v prvej vlne pandémie náš kolega Pali sprevádzal deti z osady do školy v malých skupinkách. Situácia sa skomplikovala aj konfliktmi, ktoré sa v osade rozhoreli. Náročný stav ovplyvnil mnoho detí, z ktorých nie všetky majú vhodné podmienky na domáce štúdium a prístup na internet.

Keďže od októbra prebieha výučba dištančne, škola oslovila spoločnosť RadioLAN pôsobiacu v oblasti telekomunikácií. Koncom novembra spustili pilotnú fázu pripojenia na internet pre deti z rómskej komunity. Naše združenie poskytlo priestor na umiestenie vysielača – strechu nášho voľnočasového strediska v tesnej blízkosti osady.

V lete, keď sa situácia trochu uvoľnila, sme uskutočnili tábory pre deti z málo podnetného prostredia. Účasť na nich si zaslúžia svojím správaním, školským prospechom a aktívnou prítomnosťou v našom stredisku. Tento rok sa konali dva turnusy pobytového tábora v peknom prostredí rekreačného zariadenia Lúčky v blízkosti stredovekého mesta Kremnica. Na tábor finančne prispela aj Konferencia biskupov Slovenska.

Rád by som spomenul tiež prvé sväté prijímanie, ktorého sa zúčastnili aj deti z rómskej osady. Termín sa síce posunul z jari na jeseň, ale odďaľovaním u detí aspoň rástla túžba a mali dlhší čas na uvedomenie si vážnosti prijatia sviatosti. Príprava na prijímanie, duchovné vedenie a celková spolupráca s farárom Jánom Sitárom funguje veľmi dobre. Našim aktivitám je naklonený a svojím prístupom prispieva aj k integrácii detí. Bohoslužby pre obyvateľov osady slúži s láskou a trpezlivosťou.

Tento rok nám medzi aktivity pribudla aj svätá omša cez týždeň, ktorú prichádzajú slúžiť bratia kapucíni z bratislavského kláštora. Zatiaľ našou ostatnou komunitnou aktivitou bola svätá omša na Mikuláša v kostole Nanebovzatia Panny Márie, keď po dlhom a náročnom čase mali deti znovu možnosť okúsiť aspoň trochu radosti zo sladkých balíčkov.

OZ Francesco vzniklo v roku 2013 z iniciatívy sociálneho pracovníka Tomáša Floriána, ktorý v prostredí rómskej osady v Plaveckom Štvrtku dlhodobo pôsobí a s mnohými jej obyvateľmi má blízky, priateľský aj osobný vzťah. Jedným z hlavných dôvodov vzniku OZ bolo nadviazanie na prácu sestier saleziánok, ktoré dlhodobo pracovali s miestnou rómskou komunitou.

Celý článok si môžte prečítať na https://www.obecplaveckystvrtok.sk/index.php/kultura/stvrtcan/stvrtcan-3-2015

Comments are closed.