11_5_orig

O nás

Naša misia v Plaveckom Štvrtku začala v roku 2002, keď sestry Misionárky lásky (sestry Matky Terezy) začali pravidelne navštevovať rodiny v osade a brávať deti na sv. omšu do kostola do dediny. Krátko na to sa okolo sestier vytvoril početný tím dobrovoľníkov a aj zamestnancov. V roku 2004 sme otvorili komunitné centrum. Vtedy sa volalo “Emanuel”, dnes je už premenované na “Bunky”. V histórii sa o tom môžete dozvedieť viac. 

Občianske združenie OZ Francesco vzniklo až v roku 2013. Jedným z dôvodov vzniku OZ Francesco bola nutnosť vytvorenia právnej formy na zastrešenie tímu, ktorý naďalej pokračoval v práci na misii po odchode sestier saleziánok. Tie v tom čase dielo v Plaveckom Štvrtku zamenili za rovnako náročnú výzvu - misiu v Nitre v rómskej kolónii “Orechov dvor”.

OZ Francesco je tím zamestnancov, dobrovoľníkov a všetkých našich blízkych, ktorí s nami nosia v srdci Rómov v Plaveckom Štvrtku. Nájdete medzi nami širokú škálu veku aj začlenenia v rámci života. Sme mladí a aj už len mladí duchom. Sme slobodní, študenti, ale aj pracujúci rodičia viacerých detí. 

Máme blízku spoluprácu s p. farárom Jánom Sitárom, s miestnou základnou školou a s komunitou San Egídio.

S Rómami sa chceme podeliť o náš čas, naše vzťahy a hlavne o náš vzťah s Bohom. Všetci chceme, aby Rómovia v Plaveckom štvrtku spoznali Boha ako milujúceho Otca a rovnako mu odpovedali svojou láskou.

Nech sa všetci majú aspoň trochu radšej, aspoň trochu lepšie, nech sú rómske deti aspoň o trochu viac pripravené na život a nech majú aspoň o trochu väčšiu perspektívu do budúcnosti.

STÁLY TÍM OZ FRANCESCO

Ich sila je v modlitbe, oceľovej trpezlivosti, mocnom hlase a láskavom srdci.

Tomas-Florian

Tomáš Florián

zakladateľ a riaditeľ OZ Francesco
+421 903 046 775

Na diele v Plaveckom Štvrtku spolupracujem už od roku 2002. Ako študent sociálnej práce som sa pridal k sestrám Matky Terezy, ktoré v tomto čase rozbiehali v osade svoju misiu. V roku 2013 som založil OZ Francesco, ktoré nie je nič viac ako pokračovaním toho čo v roku 2002 začalo.
Pali

Pavol Železník

pracovník komunitného centra BUNKY
Do OZ Francesco som začal chodiť ako dobrovoľník v r. 2012. Zúčastňujem sa v podstate všetkých aktivít OZ. Snažíme sa, aby deti, ktoré navštevujú naše centrum trávili svoj voľný čas zmysluplne, a tým ovplyvňovali celú komunitu.
,,
Ak je brat alebo sestra bez šiat a chýba im každodenná obživa a niekto z vás by im povedal: "Choďte v pokoji! Zohrejte sa a najedzte sa!", ale nedali by ste im, čo potrebujú pre telo, čo to osoží?! Tak aj viera: ak nemá skutky, je sama v sebe mŕtva.
Jak 2,15-16