Skúsenosť dobrovoľníčky Veroniky

Horúce letné dni
s deťmi z Plaveckého Štvrtku

Aktivity pre deti z osady v Plaveckom Štvrtku som začala sledovať už pred pár rokmi, zatiaľ z diaľky, no až toto leto som sa rozhodla priložiť ruku k dielu a spojila sa s tými správnymi ľuďmi na správnom mieste. Stretli sme sa už večer pred prvým dňom víkendového tábora. Samozrejme, na stretnutie som išla s istou dávkou neistoty, nakoľko som nevedela, do čoho idem, no už po pár úvodných minútach som mohla hodiť všetok strach za hlavu. Privítali ma, teraz už priatelia, s otvorenou náručou a srdcom a hneď som vedela, že som na správnom mieste. A tak ako privítali mňa medzi sebou, tak isto aj pristupovali k všetkým deťom z osady. S láskou, tolerantnosťou, pochopením, aby prostredníctvom seba ukázali aj iný spôsob nazerania na svet, smer, kadiaľ sa môžu deti uberať a lásku k Bohu. Každý večer sa niesol v znamení smiechu a plánovania čo najpestrejšieho programu pre deti tak, aby si prišli na svoje malí aj veľkí, chlapci aj dievčatá. V piatok ráno sme sa spoločne presunuli za deťmi. Nevedela som, ako budú deti reagovať, či ma príjmu medzi seba, no opäť som sa mýlila. Svojou bezprostrednosťou a prirodzenou detskou zvedavosťou by dokázali roztopiť aj tie najtvrdšie srdcia. V tom prípade nám už nechýbalo nič iné len: „Hor sa,“ za zážitkami najbližších dní.

Deti v priebehu dvoch víkendov absolvovali výlet do Bratislavy, kde si mohli spraviť čo najoriginálnejšie fotky v 3Dlande, potrápili svoje zmysli v múzeu Multium (a aj pamäť, aby ako tím spojili svoje sily a dokázali správne odpovedať na otázky) a pri okružnej prechádzke spoznali aj krásy hlavného mesta. Nechýbal výdatný obed vo všeobecne obľúbenom McDonalde. 

Ďalší deň trénovali deti svoju odvahu pri prekonávaní všetkých tobogánov v Aquaparku Senec a veru musím uznať, že boli nesmierne šikovné a obratné a neraz som ich z pohodlia bazéna obdivovala. V rámci víkendového letného tábora deti spoznali aj zákutia Železnej studničky, kde sa mohli do sýtosti vyšantiť pri športových aktivitách a súťažiach. Nechýbal ani spev a tanec a aj spoločné modlitby.

Celý tábor mal aj širší, duchovný rozmer, kedy deti počas 3 dní mohli sledovať divadelné predstavenie o živote sv. Rity, o tom, aké trápenia musela podstúpiť a o tom, ako dokázala odpustiť aj najväčšiemu nepriateľovi. Cieľom bolo hlavne to, aby v osade opäť zavládol MIER a LÁSKA a rodiny v osade opäť začali spolu vychádzať a odpustili si navzájom.

Po tomto tábore som si uvedomila, že deti už teraz majú všetky predispozície na to, aby boli práve tou generáciou, ktorá bude prepisovať históriu v osade. Oceňujem na nich hlavne ich schopnosť držať pokope. Viac krát aj počas víkendov dávali pozor jeden na druhého, podelili sa, podporovali sa navzájom, prípadne sa pri vzájomnom srandovaní a šantení roztomilo spojili proti dobrovoľníkom. Áno, niekedy možno použili tvrdé slová, na druhej strane nemožno im nič vyčítať, nakoľko sú to spôsoby, ktoré si odnášajú z domáceho prostredia. Dúfam, že si deti z týchto spoločných dní odnášajú aspoň pár pekných zážitkov (ja áno) a mohli tak stráviť zmysluplný a radostný čas s priateľmi.

Do skorého videnia kamaráti.

IMG_20230730_131324 (1)
20230730_131508
dobrovoľníci2

Staň sa aj ty dobrovoľníkom

Zmeň dnešný svet, hoci len malým skutkom

Najväčšou podporou našej činnosti je ochota a čas, ktorý naši dobrovoľníci vkladajú do evanjelizácie, doučovania, hier, výchovy, letných táborov a všetkých ďalších aktivít venovaných ľuďom, ktorí to naozaj potrebujú. Preto je táto výzva venovaná TEBE:

Staň sa aj ty dobrovoľníkom a zmeň dnešný svet, hoci len malým skutkom.

Je to skvelý pocit naučiť niekoho násobilku, pomôcť s čítaním, alebo len tak byť na chvíľu bútľavou vŕbou. Ponúkame ti priestor, kde môžeme spolu rásť, nachádzať a zdieľať svoju vieru, ponúkame formáciu a podporu, pravidelné teambuildingy a radosť, ktorá zdieľaním rastie aj uprostred starostí a problémov. Napíš nám

Čo je potrebné aby si sa stal dobrovoľníkom v Plaveckom Štvrku? Prísť a vyskúšať si to. Skúsenosti s doučovaním alebo hraním na hudobný nástroj či fantázia a kreativita sú vítané, nie nutné. Pevné nervy a veľa lásky sú povinné 😀 Kontaktuj nás na email:

info@ozfrancesco.sk

KDE SA MÔŽEŠ ZAPOJIŤ

dom

Doučovanie detí

každý pracovný deň prebieha doučovanie detí, zväčša ide o písanie domácich úloh a cvičenia učebnej látky

srdce

Hudba a umenie

môžeš sa zapojiť a chodiť za deťmi na herne, stretká, umeleckú dielňu či na nacvičovanie kapely

biblia

Evanjelizácia

každú nedeľu sa môžeš zúčastniť svätých omší, prípravy na sviatosti či katechézy

Diskusia s dobrovoľníkmi o práci s Rómami

Ak sa chcete dozvedieť viac, pozrite si záznam zo stretnutia dobrovoľníkov z komunity sv. Egídia, kde hovoria o svojej službe v Plaveckom Štvrtku v spolupráci s OZ Francesco.